Pochlubte se svými zážitky s loděmi noah prostřednictvím naší návštěvní knihy...

Vložit zážitek

Vladimír  Vaňha, zakladatel firmy takto popsal svou životní cestu :

 

 

 

Kdo je Mr. Noah

     Jednou za generaci se ukáže design, který překlene potřebu doby a jde dál.     .                                                  Spitfire a Concord jsou toho dobrým příkladem a Avito od Noah pokračuje v této tradici.

                                                                       Roy Bailey, letecký designér a inženýr, Concord team

 

Kdo je Mr. Noah

 

Designér Noah Vladimír Vaňha se dostal po střední škole na divokou vodu v Dukle. Do USA přišel vVladimír Vaňha roce ´75. V kapse měl analogii oceánského ballbous bow, zvyšující rychlost malých plavidel o 10%. Na vynálezu spolupracoval s bývalým hydrodynamikem Wernera von Brauna. Začínal v New Yorku prestižními džoby jako umývač záchodů, než povýšil na umývače nádobí. Bezstarostné dny skončily s místem skladníka v Bostonu.

 

Po přijetí jeho patentu počátkem 80. let přednášel o tvrzených plastech na mezinárodních konferencích v Las Vegas, Washingtonu, Torontu a L.A. Byl poradcem firem Celanese, Hoechst a Allied, vyhledávali ho Japonské konglomeráty. Pan Vanha Corporation, kterou založil, vedly americké konzuláty jako jednu z vynikajících firem. Newsweek International o ní psal hned vedle Boeingu. Vladimír získal i cenu Podnikatel roku Severní Karolíny.

 

Pan Vanha Corporation vyráběla lodě Noah na divokou vodu a vyvíjela tkaniny z polyesterového vlákna krytého Vladimírovým patentem. Prodávala je například Fordově divizi vyrábějící Bradley Fighting Vehicle jako přídavek do pancíře. Vladimírův návrh vozidla s tímto vláknem schválil Pentagon v konkurenci 2 000 projektů.O zkušenosti se dělil s Johnem Shutleworthem, který odmítl kandidaturu na viceprezidenta USA, aby vyvinul vlastní super-vozidlo. Podařilo se. A Volkswangen později přišel se studií zajímavě podobné tříkolky…

 

Severní Karolína přiklepla Vladimírovi finance na další automobilový záměr, ale místo toho vedl byznys tak, aby měl čas na víc studia. Do filozofie ho u piva zasvětil poradce tehdejšího prezidenta Cartera Erazim Kohák. Spolu s manažery firem uvedených v Fortune 500 (seznamu 500 nejúspěšnějších firem USA) se účastnil akčních seminářů Farr & Associates na osobní pozvání jejího presidenta. "Farr" je, jedna z nejprestižnějších organizací vzdělávajících manažery. Nahlédl do budoucnosti i s Robertem Prechterem, burzovním analytikem desetiletí.

 

Studoval neurolingvistické programování se spoluzakladatelem NLP Richardem Bandlerem a Tony Robinsem. (NLP, Neuro Linguistic Programming, učí, jak mozek operuje analyzováním jazyka a mluvy těla, a jak aplikovat osvědčenou strategii úspěchu.) Mimo jiné se tak naučil chodit po žhavém uhlí. "Byl jsem zklamaný, že jsme jako skupina nepřekonali světový rekord, a tak jsem si alespoň na uhlících zatancoval, i když mě to stálo dva puchýře," tvrdí.

 

Naslouchal zpovědím bývalých státních zaměstnanců a přátel z PR, kteří jednají se špičkovými kaskadéry mezinárodního politického cirkusu.  Ex-žoldák byl za práci, pro putování dál po appalačské stezce i humorista a také samorostlým egyptologům, indiánskému šamanovi a expedicím do džungle vděčí za lepší porozumění světu. Sjížděl jeden z horních toků Amazonky, řeku Urubamba pod Machu Pichu, řeky Kostariky, Guatemaly, Chile. Pádloval ve Skalistých horách, v Kalifornii, Nové Anglii a v Kanadě, ale nejvíce na appalačských řekách.

 

Na Vladimírově Jeti kajaku jezdil jeden ze synů Roberta Kennedyho. "Vypravili jsme se spolu do Mexika a vyráželo se z Palenque. Dva týdny strávené s prominenty té harvardské grupy na řece v mexicko-guatemalské džungli byly zajímavé," říká Vladimír. "A komu se přihodilo, že po něm Kennedy umýval nádobí od snídaně?" Ostatně na jeho lodích se uvedla i většina dnešní konkurence: Shaun Baker, Corran Eddisson, Risa Shimoda…

 

V roce ´88 jeho lodě vyhrávaly již tři roky za sebou neoficiální mistrovství světa v rodeu v Anglii. Jeho Noah útočila doma v USA i v Japonsku z místa druhé nejprodávanější značky na první. Prodal méně, než mohl, jen díky své konzervativní investiční politice. Nemohl jinak kvůli místní korupci. Protestoval proti zneužívání zákonů, a přišel o byznys. Špatnou zkušenost z prodeje designu firmě Perception napravil prodejem perspektivnímu konkurentovi Dagger. Slušné peníze za licenční poplatky mu umožnily budovat firmu v Čechách.

 

Jednou našlápl příliš opatrně, na podruhé vedle. Do třetice našel starý mlýn, který už budoval jen z předplacených lodí. Umožnila mu to reputace, kterou si vytvořil. Mezi stěhováním sfouknul řadu 2,5 metrových playmates, neúspěšnějších kajaků na českém trhu. Výrobu ve mlýně zajížděl i s novou deblovkou Amerika, brzy na to přišla otevřenka a v dalším tisíciletí uváděl již celou řadu rodeových super kajaků.

 

S mlýnem zmizely problémy s materiálem i s pecí. Dohonil a předhonil: Zatímco dřív vyvážel lodě z USA, teď je vyváží z Čech zpět a do Británie. Není lehké se znovu prosadit proti konkurenci, která zesílila investory a koalicemi s Detroitem. Český trh poskytuje jen malé zázemí. Přesto zejména Britové Noah zase nacházejí. V Avitu se nominovali do národního týmu a vyhrávají i v dalších lodích Noah. Vladimírovi se znovu otevírá svět.